آتشفشان ایرانی فضانورد فضانورد اخبار علمی و آموزشی

آتشفشان: ایرانی فضانورد فضانورد اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار اجتماعی بحران در شبکه‌های زیرساختی شهر در صورت زلزله

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با تاکید بر اینکه در مدیریت شهری گذشته هیچ اقدامی در خصوص آموزش شهروندان در حوزه مدیریت بحران

بحران در شبکه‌های زیرساختی شهر در صورت زلزله

بحران در شبکه های زیرساختی شهر در صورت زلزله

عبارات مهم : ایران

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با تاکید بر اینکه در مدیریت شهری گذشته هیچ اقدامی در خصوص آموزش شهروندان در حوزه مدیریت بحران انجام نشده است گفت: باید به عنوان یک رسالت ملی و حاکمیتی گام های موثری جهت آموزش شهروندان در حوزه مدیریت بحران به وسیله همه دستگاه های زیربط برداشته شود.

محمد سالاری در گفت وگو با ایسنا درتشریح عملکرد مدیریت بحران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در هنگام وقوع حوادثی چون زلزله گفت: در خصوص زلزله اخیر پایتخت کشور عزیزمان ایران با در نظرگرفتن این که تنها منجر به لرزیدن نسبی شهر شد امکان ارزیابی مدیریت بحران وجود ندارد. بی تردید زمانی می شود عملکرد مدیریت بحران شهرتهران را مورد ارزیابی قرار داد که زلزله منجر به وارد شدن خسارت در سطح شهر شده است باشد که نیروهای امدادی وارد عملیات مدیریت بحران شوند تا در آن هنگام ارزیابی عملکرد ها امکان پذیر باشد.

بحران در شبکه‌های زیرساختی شهر در صورت زلزله

وی افزود: اینکه چندین جلسه برگزار شود و مجموعه شرکت ها و نهادها تنها در جلسه حضور پیدا کنند نمی توان ارزیابی عملکرد انجام داد چراکه اساسا عملیاتی انجام نداده اند. بی تردید آنچه مسلم است اوضاع شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در مدیریت بحران و همچنین مدیریت بحران در سطح کشور بسیار بحرانی است.

بحران در شبکه های انتقال انرژی در صورت زلزله

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با تاکید بر اینکه در مدیریت شهری گذشته هیچ اقدامی در خصوص آموزش شهروندان در حوزه مدیریت بحران

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ادامه داد: اساسا در خصوص شکل گیری کالبد شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بناها و ساختمان های این شهر و همچنین زیرساخت ها، شبکه معابر و شبکه توزیع نیرو پیوست مطالعاتی و به خاص پیوست پدافند غیر عامل وجود نداشته این در شرایطی است که حتی مقررارت ملی ساختمان نیز تا دو دهه پیش در کشور وجود نداشت و بعد از این که تدوین شد به طور کامل رعایت نشده است.

وی تاکید کرد: امروز شبکه های انتقال نیرو و شبکه توزیع آب ، مخابرات و حتی فاضلاب که اخیرا به مرز پیش رفت 60 درصدی رسیده است به صورت سنتی دفنی و فرسوده هستند و زیاد آنها در هسته مرکز و جنوبی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار گرفته اند به شکلی که در جلسات اخیر مدیریت بحران اعلام شده است که این شبکه ها اوضاع بسیار بحرانی دارند و ووقوع زلزله ای با بزرگی بیش از آنچه که روی داد می تواند این شبکه ها را تخریب کند.

سالاری با تاکید بر اینکه تدبیر در خصوص ساماندهی اوضاع موجود یکی رسالت ملی حاکمیتی است افزود: زلزله در این شهر می تواند بسیار ویرانگر باشد می طلبد اساسا همه سطوح حاکمیت وارد این کارزار شوند و اولویت مهم را ایمن سازی شهر و آگاه سازی شهروندان قرار دهند.

بحران در شبکه‌های زیرساختی شهر در صورت زلزله

وی افزود: بسترهای مورد نیاز جهت مدیریت بحران باید ایجاد شود متاسفانه سابقه نشان داده در گذشته هربار که زلزله ای که در کشور روی داده دغدغه هایی در کشور ایجاد و در پی آن جلساتی برگزار می شود ولی بعد از گذشت اندک زمانی فراموش می شود. امیدواریم زلزله پایتخت کشور عزیزمان ایران که بعد از زلزله کرمانشاه و کرمان رخ داد این خبر را جهت مسئولین و رسانه ها داشته باشد که مهمترین اولویت ها رعایت پدافند غیر عامل، مدیریت بحران و ایمن سازی ساختمان ها و شهرمان هست. قطعا اگر چنین دغدغه ای به صورت جدی در سطح مسئولین اتفاق افتد می توان از بسیاری از خسارات ها در جریان بروز حوادث جلوگیری کرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به اینکه مدیریت شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به لحاظ اقتصادی و مالی دچار بحران جدی است به شکلی که حتی دغدغه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خود را دارد افزود: متاسفانه امروز با وجود انباشت نیروی انسانی که در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد و ماموریت های گسترده ای که طی سال های گذشته جهت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران ایجاد شده است است این نهاد حتی جهت پرداخت حقوق و مزایای این نیروی انسانی به عنوان یک دغدغه با پرسشها زیادی روبرو است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با تاکید بر اینکه در مدیریت شهری گذشته هیچ اقدامی در خصوص آموزش شهروندان در حوزه مدیریت بحران

وی افزود: بار پایتخت بودن پایتخت کشور عزیزمان ایران را شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران می پردازد لذا در حوزه های مختلفی نمی توان انتظار داشت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران کارها زیرساختی را انجام دهد. جهت مثال کانال های تاسیسات شهری یکی از مسائلی جدی است که باید به فوریت محقق شود ولی تحقق کانال تاسیسات شهری در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیازمند بودجه بسیاری است که با اوضاع فعلی شهرداری امکان تامین آن وجود ندارد لذا می طللبد مجموعه نظام و قوا در کنار مدیریت شهری قرار گیرند و به عنوان یکی از الزامات شهر چنین موضوعاتی را پیگیری کنند.

شهروندان هیچ آمادگی دربرابر زلزله ندارند

بحران در شبکه‌های زیرساختی شهر در صورت زلزله

سالاری با اشاره به قفل شدن خیابان ها در زلزله اخیر پایتخت کشور عزیزمان ایران و تشکیل صف های طولانی در پمپ بنزین ها گفت: حتی بعضی افراد در همین فضای وحشت و فرار از زلزله آسیب دیدند که همه این موارد نشان می دهد که هیچ گونه آمادگی در سطح شهروندان هنگام وقوع زلزله وجود ندارد و هنگامی که این اتفاقات رخ می دهد مردم نمی دانند که چکار باید انجام دهند و حتی نمی دانند چه بخشی از مایحتاج مهم داخل منزل را با خود به بیرون بیاورند. اوضاع ما در هنگام بروز بحران ها مناسب نیست ونشان می دهد که مدیریت بحران در گذشته هیچ اقدام موثری درحوزه آموزش شهروندان انجام نداده است.

درگذشته اعلام می شد که گروه های دوام جهت مدیریت بحران ایجاد شده است ولی در اتفاق اخیر این گروه ها هیچ بروزو و ظهوری نداشتند. ما مسئولین و مردم منتظر زلزله هستیم زلزله ای که یک فاجعه ملی و حتی حاکمیتی را می تواند جهت کشور رغم بزند و با این شرایط و عدم انجام کارها موثر قطعا در آینده افسوس خواهیم خورد که آیا به مدیریت بحران توجه کافی را نداشته ایم.ریاست شورای اسلامی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران جمله ای در خصوص زلزله اخیر اعلام کردند که این زلزله تذکری از سوی خداوند بود که به ما تهرانی ها بگوید که در چه وضعیتی قرار گرفتیم ان شالله بتوانیم این تذکر راجدی بگیرم و کارها موثری در جهت مدیریت بحران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام دهیم.

واژه های کلیدی: ایران | زلزله | مدیریت | شهرداری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs